Proje Hakkında

TurkuazLab Projesi, Türkiye toplumunda kutuplaşma ve bunun verdiği zararlar hakkında farkındalık yaratmayı ve Türkiye’de insan hakları, sosyal uyum ve ötekine saygının hâkim olduğu yeni bir ekosisteme katkı sağlamak için sivil toplum, akademi, medya ve siyasi partileri kutuplaşmayı azaltacak stratejiler ve araçlar ile donatmayı amaçlamaktadır.
TurkuazLab, proje amaçlarını hayata geçirebilmek için çeşitli faaliyetler gerçekleştirmektedir. İnternet sitesi, uzman görüş anketi ve çalışma grubu toplantısı, Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları 2020 Araştırması, çevrimiçi müdahale aracı, il çalıştayları, yayın ve kapanış konferansı projenin ana faaliyetlerini oluşturmaktadır. Detaylı bilgi için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Birincisi 2015’te ve ikincisi 2017’de yürütülmüş olan Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları Araştırması’nın üçüncüsü 2020 yılının Kasım-Aralık aylarında tamamlandı. Araştırma Türkiye’de vatandaşların birbirine ve siyasete bakışlarına dair detaylı bir resim çizmektedir. Araştırma bulgularına internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Çevrimiçi Araç Hakkında

TurkuazLab çevrimiçi araç internet sitesini açtığınızda, sağ üst menüde yer alan “Kayıt ol” butonunu kullanarak platforma kayıt olabilir ve profilinizi oluşturabilirsiniz.
Dersleri dilerseniz platforma üye olarak, dilerseniz de üye olmadan izleyebilirsiniz. TurkuazLab çevrimiçi araç internet sitesini açtığınızda, sağ üst menüde yer alan “Derslik” ve ardından “Kutuplaşmayı Azaltmak İçin Stratejiler” kategorilerine tıkladığınızda dersin ana sayfasına ulaşacaksınız. Sayfada yer alan “Derse Katıl” butonuna tıklayarak, “Kutuplaşma” konulu birinci derse giriş yapabilirsiniz.

Oyunlar

Diyalog Fanusu, insanların kendi yankı odalarını keşfetmelerini amaçlayan bir oyundur. Bu oyun ile siyasi konularda diyalog kurduğunuz yakın çevrenizin birbiriyle farklılıklar mı yoksa benzerlikler mi barındırdığını keşfedebilirsiniz. Oyunu oynarken ilk aşamada kullanıcılar, yakın çevrelerinde siyaset tartıştıkları kişileri belirlerler. Ardından bu kişilerin birbirleri arasında siyasi görüşlerinin ne kadar uyumlu olduğunu 1 ile 5 arasında (1 en az uyumlu, 5 en çok olmak üzere) puanlarlar. Bu puanlama sonucunda, yakın çevrenizin görüşlerinin birbiri ile ne kadar uyumlu olduğunu yansıtan bir sosyal ağ grafiği ortaya çıkar. Bu grafiği, sosyal medya hesaplarınızda ve/ya yakın çevreniz ile paylaşabilirsiniz.

Profil

TurkuazLab çevrimiçi araç internet sitesini açtığınızda sağ üst menüde yer alan “Profil” ikonuna tıklayarak profilinizi görüntüleyebilir ve profil oluşturabilirsiniz. “Düzenle” butonu ile profilinizde yer alan bilgileri dilediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz. Profil sayfanız üzerinden tamamladığınız modülleri, oyunlarda ulaştığınız skorları ve kazandığınız rozetleri görüntüleyebilirsiniz.
Bir kullanıcı profili oluşturmadan da platformda dilediğiniz faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, profil oluşturduğunuzda tüm skorlarınızı profiliniz üzerinden görüntüleyebilir ve profil bilgilerinizi tamamladığınızda “Profil Rozeti” kazanabilirsiniz!
Paylaşımcı Rozeti, TurkuazLab Çevrimiçi Araç’ı arkadaşlarınız ve yakın çevreniz ile paylaştığınızda kazanacağız rozettir.
Tamamlanma Rozeti, çevrimiçi araçta yer alan ders modüllerinin tamamını tamamladığınızda kazanacağınız rozettir.
Profil Rozeti, profilinizde yer alan tüm bilgileri tamamladığınızda kazanacağınız rozettir.
Okur Yazar Rozeti, çevrimiçi araçta yer alan ders modülleri içerisindeki okumaları yaptığınızda kazanacağınız rozettir.
Tahmin oyununu oynadığınızda kazandığınız rozettir